همه چیز درباره پرورش گیاه ریحان

کشت ورز - ریحان گیاهیست که من بدون آن نمی توانم زندگی کنم. عطر آن در تابستان به سادگی منتشر می گردد. من این گیاه را با دست و دلبازی بسیار در سالادهای کاپریس (نوعی سالاد محتوی گوجه فرنگی، موتزارلا و ریحان)، برگهای کامل آن را در سوپ های تند تایلندی، به صورت مخلوط در برخی نوشیدنی ها و همچنین شربت شیرین ریحان برای توت فرنگی های برش خورده تابستانی خودم به کار می برم. و حتی نیاز به توضیح نیست که آزادانه ریحان خرد شده تازه را روی پیتزا پخش می کنم، می دانم که تنها من این کار را انجام نمی دهم.

reyhan

در اکثر موارد، یک گیاه کشت شده ریحان ارزان تر از بسته های ریحان که شما در مغازه سبزی فروشی می بینید، است. پس از خرید آن بسته هایی که با عنوان ریحان "تازه" به فروش می رسند دست کشیده و یک گیاه ریحان به جایش بخرید. در اینجا همه چیزهای لازم درباره پرورش گیاه به دست خودتان فراهم آمده است.

چرا بهتر است که من ریحان پرورش بدهم؟

هیچ چیزی مانند چیدن برگهای تازه ریحان از باغتان و برگشتن به آشپزخانه برای افزودن آنها به آنچه می پزید، جذاب نیست. شاید بهتر باشد بپرسم، "چرا شما نباید ریحان پرورش دهید؟" ریحان تازه، تند، معطر یک افزودنی طبیعی برای بسیاری از غذاها و روش های آشپزی می باشد. یک گیاه به خوبی کشت شده، در حدود ۱.۲ لیوان ریحان در هفته به شما می دهد. حتی اگر شما محدودیت فضا دارید، به سادگی یک طاقچه آفتابگیر جلوی پنجره ای را انتخاب نمایید، ظرفی را با خاک زهکشی شده پر کنید و با این کار شما موفق شده اید برای ماه ها ریحان داشته باشید.

مطمئناً، متداولترین گونه ریحان، ریحان شیرین یا ریحان جنووس می باشد، اما دیگر انتخاب های مناسب برای آشپزی مانند انواع تایلندی، لیمویی، کروی، و دارچینی هم به راحتی در دسترس هستند. یکی از تفاوت های اصلی میان ریحان و دیگر گیاهانی که ما درباره آنها بحث نمودیم، در این حقیقت است که این گیاه یکساله است. ریحان به سرما بسیار حساس بوده، بنابراین به دقت از گیاه خود در شرایط تغییرات آب و هوایی مراقبت نمایید.

چگونگی کشت ریحان

کجا: ریحان برای کشت در ظروف و گلدان ها بسیار عالی است. این گیاه با قرار گرفتن در خاک خوب زهکشی شده و در برابر پنجره ای آفتابگیر، رشد و نمو خوبی خواهد داشت. در باغ، ریحان را در میان گوجه فرنگی ها کشت کنید. این کار باعث کاهش اتلاف وقت شما در درست کردن سالاد کاپریس می شود.

چه وقت: کشت بذر ریحان آسان بوده و به سرعت جوانه می زند. زمانی که می خواهید بذر بکارید، بذور را حدود ۶ هفته قبل از آخرین یخبندان کشت نمایید. ریحان به سرما فوق حساس است، پس در هر صورتی که شما گیاهچه ها را در محیط داخلی نشاء می کنید و یا گیاهانتان در زمین استقرار یافته اند، دمای اوایل بهار را تحت نظر داشته باشید و در صورت لزوم روی گیاه را بپوشانید. اگر به وسیله قلمه یا نشاء یک گیاهچه یا گیاهی کوچکتر کشت را انجام می دهید، مطمئن شوید که دمای خاک حداقل ۷۰ درجه فارنهایت باشد.

ازدیاد: علاوه بر پرورش ریحان به وسیله بذر، قلمه گیاه در آب به راحتی ریشه می دهد. بخشی ۴ اینچی از ریحان که هنوز گل نداده است را انتخاب نمایید. ریشه ها ظرف مدت یک هفته شکل می گیرند. به محض اینکه سیستم ریشه سالم گیاه را مشاهده نمودید، آن را مستقیماً به باغ یا ظرف کشت منتقل نمایید. برش را از بخش بالایی جایی که دو برگ بزرگ گیاه به هم می رسند انجام دهید. برش معمول در این روش از باقی گذاشتن ساقه لخت ممانعت می نماید.

چگونگی کشت ریحان

خاک: ریحان بهترین عملکرد خود را در خاکی خوب زهکشی شده و مرطوب با PH خنثی دارد. من در آغاز فصل کمپوستی غنی به خاک اضافه کردم. افزودنی های خاک بیشتری نیاز نیست. در حقیقت، اگر خاک بیش از اندازه غنی شود، از شدت طعم ریحان کم می گردد.

نور خورشید: ریحان در محیط های گرم که نور خورشید را در حدود ۶ ساعت در روز دریافت می کنند به خوبی رشد می کند. من دو گیاه ریحان دارم که در محیطی با تنها ۴ ساعت نور خورشید رشد می کنند، اما آنها به لحاظ عملکرد به خوبی دیگران نیستند. بهترین گیاهان ریحان من در منطقه شرقی خانه قرار دارند که نور سوزان خورشید در میانه روز را دریافت نمی کنند.

آب: ریحان را زمانی که خاک به صورت ملموس خشک است آبیاری نمایید، آبیاری کامل را در سطح خاک انجام دهید و روی برگها آب نریزید.

فواصل: بسته به رقم گیاه، ریحان در هرکجا از ۱۲ تا ۲۴ اینچ ارتفاع رشد می نماید. فاصله گیاهان ریحان ۱۲ تا ۱۶ اینچ جدا از هم باشد. اگر محدودیت فضا دارید یا اینکه در ظروف کشت می کنید، توجه داشته باشید که رقم ریحان کروی تند، تمایل به شکل دادن کپه های کوچک خاک دارد.

کشت مخلوط: ریحان را در میان دیگر گیاهان و سبزیجات با نیازهای نور و آبی مشابه مانند گوجه فرنگی یا جعفری کشت نمایید. حتی برخی بر این باورند که گوجه فرنگی که در کنار ریحان کشت می شود، دارای طعم بهتری است. ریحان را همراه بابونه، کاهو، فلفل ها و مرزنجوش کشت نمایید. من حتی تمایل دارم که چند گلدان ریحان در حیاط پشتی خانه برای دور کردن پشه ها قرار دهم.

مطالب بیشتر در مورد پرورش گیاهان در سایت کشت ورز

چگونگی برداشت ریحان

ریحان گیاهیست که هر طور مایلید می توانید آن را بچینید. می توانید تنها به اندازه نیاز خود چیده، یا اگر به مقدار زیادی لازم دارید، ممکن است حجم زیادی از گیاه را برداشت نمایید. من در مورد اینکه با مقادیر زیادی ریحان برای فردا چه باید کرد ایده های زیادی در سر دارم. ریحان را به مانند نعناع برداشت نمایید، یعنی ساقه را درست بالای نقطه ای که دو برگ بزرگ به هم می رسند، برش بزنید. چیدن منظم سبب شکل مناسبتر و لختی کمتر گیاه می گردد.

همیشه بهتر است که ریحان را پیش از گلدهی برداشت نمایید. اگر فرصت کافی برای چیدن همه برگ ها ندارید، تنها قسمت گل دهنده را بکنید. گل ها هم خوراکی هستند، اما اگر آنها را قطع کنید، گیاه می تواند قدرت خود را در تولید و رشد برگ های خوش طعم بگذارد. همچنین مطمئن شوید که فقط بخش ۲.۳ بالایی کل گیاه را می چینید، در نتیجه گیاه می تواند به تولید خود ادامه دهد.

دامنه PH مناسب

ریحان در دامنه وسیعی از PH میان ۵.۱ (اسیدی قوی) و ۸.۵ (قلیایی) با دامنه ترجیحی ۵.۵ (اسیدی قوی) تا ۶.۵ (اسیدی ملایم) رشد می نماید.

تکثیر

بذر گیاه را در محیط داخلی پیش از آخرین یخبندان یا مستقیماً در محیط بیرون پس از آخرین یخبندان کشت نمایید. ریحان به سادگی از طریق قلمه های علفی ساقه قابل تکثیر است.

دوره جوانه زنی بذر

بذور ریحان در خاک تقریباً بین ۵ تا ۱۰ روز جوانه می زند، اما می تواند در بسترهای کشت ویژه در مدت ۲ یا ۳ روز جوانه بزند.

تعداد بذر در هر گرم

بسته به نوع رقم، تقریباً بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بذر ریحان در هر گرم وجود دارد.

نیاز خاکی

ریحان خاک های با زهکشی مناسب و با مواد آلی متوسط تا زیاد را ترجیح می دهد.

مدت زمان از کشت بذر تا گیاه قابل فروش

فاصله کشت بذر تا تبدیل شدن به گیاه دوشاخه، به حدود ۸ هفته می رسد. از گیاه با دوشاخه اصلی تا مرحله قابل فروش بودن گیاه نیز تقریباً ۵ هفته زمان می برد.

نیازهای نوری

گیاه ریحان که در محیط خارج رشد می کند به نور کامل خورشید نیاز دارد.

ریحانی که در محیط داخلی پرورش می یابد تحت تابش لامپ های فلورسنت و انحصاراً تحت نورهای فلورسنت با خروجی بالا، فلورسنت های فشرده یا انواع نورهای با تخلیه شدید بالا (متال هالید یا سدیم با فشار بالا) رشد می نمایند.

لامپ های استاندارد فلورسنت را بین ۲ و ۴ اینچ از بالای گیاه، فلورسنت های فشرده و با خروجی بالا را تقریباً یک فوت از بالای گیاهان و لامپ های HID را بین ۲ و ۴ فوت بالای گیاهان، بسته به مقدار وات آنها قرار دهید.

داشتن یک دمنده نوسانی که گیاهچه ها را در روز حداقل دو ساعت به آرامی حرکت دهد برای استحکام و فشردگی گیاه مناسب می باشد.

نیاز آبی

آبیاری منظم انجام شود، مراقب باشید که بیش از حد آبیاری نکنید. اجازه دهید که خاک به طور کامل بین مراحل آبیاری خشک شده، سپس سراسر خاک را در آب غوطه ور سازید.

آفات و بیماری های بالقوه گیاه

ریحان می تواند به مگس سفید، تریپس، شته ها و پژمردگی فوزاریومی حساس باشد.

کشت مخلوط

گیاه ریحان در کنار گوجه فرنگی، فلفل ها، مرزنجوش، مارچوبه و اطلسی می تواند سبب دفع آفات و جذب سوسک های مارچوبه، پشه ها، تریپس و مگس ها شده، و گفته شده که گوجه فرنگی ها در این شرایط طعم بهتری پیدا می کنند.

گفته شده، کشت بابونه و رازیانه در نزدیکی ریحان سبب افزایش روغن های ضروری ریحان می شود.

نکات ویژه

ریحان به عنوان جذب کننده زنبورها و پروانه ها شناخته شده و دارای برگ های بسیار معطری است.

کشاورزی - خدمات کشاورزی - تبلیغات کشاورزی - فروش محصولات کشاورزی - کشاورزی نوین - کشاورزی مدرن - کشاورزی امروز - کشاورزی ایران - کشاورز - کشاورزی کارآمد - کشاورزی پایدار - کشاورزی ارگانیک - کشاورز پیشرو - کشاورزی جدید - تکنیک های کشاورزی - نهاده کشاورزی - سموم کشاورزی - کودهای کشاورزی - بذر کشاورزی - ماشین آلات کشاورزی - گلخانه - کشاورزی گلخانه - کشت گلخانه ای - بذر گلخانه ای - کشاورزی آکادمیک - دانشکده کشاورزی